Skip to Content (Press Enter)
Teksti suurus
Reavahe
Kontrast
normal contrast icon
high contrast icon

Must taust kollase tekstiga

Tagasiside
...

Narva

Hea energia linn

Ajalugu ja huvitavaid fakte

Narva on eriline linn, kus mitme sajandi vältel on piirnenud ja põimunud erinevad rahvad ja nende kultuurid. Tänapäeval on siin käsikäes vana ja uus ning erinevad kultuurid. Geograafiline ja ajalooline ida ja lääne ristumine on kujundanud Narva eripära ja kordumatuse. Piir ei ole ainult eraldusriba, vaid ka eri riikide, rahvaste ja nende kultuuride kohtumispaik.

 

Kirev sõjaline ajalugu on jätnud oma jälje Narva ajalukku – linn-kindlus, kus korduvalt vahetusid valitsejad: taanlased, sakslased, rootslased, venelased, eestlased. Narva on ainus koht maailmas, kus kaks vastast asuvad teineteisele nii lähedal – vaid noolelennu kaugusel, teine teisel pool jõge, seisavad tänaseni bastionide ja kaitsevöönditega XIV-XVII sajandi orduloss ning XV sajandi vene kindlus, moodustades unikaalse arhitektuuriansambli kogu Põhja-Euroopas. Just siin algas 1700. aastal Narva lahinguga ajalooline Põhjasõda, mis muutis mitte ainult Narva, vaid ka kogu Euroopa käekäiku.

 

Narva on alati olnud rahvusvahelise kaubanduse keskmes, sõltumata sõdadest. Viikingite ajal kulges siit läbi kaubatee, mida vanades ürikutes on mainitud kui „Tee Varjaagidest Kreekasse“, hiljem aga kulges siit läbi maismaatee Tallinnast Novgorodi. 1345. aastal sai toonane kaubandusasula linna staatuse. Narva õitsengu aeg oli XVII sajandil, Rootsi ajal, kui loodi ainulaadse arhitektuuriga kesklinn. Unikaalsed barokk-stiilis arhitektuursed ansamblid andsid Narvale piduliku ning linnapärase ilme. Kahjuks on pärast II maailmasõda säilinud vaid osa toonasest linna hiilgusest.

Viimati uuendatud: 30.03.2021